Archive for Wrzesień, 2015

Dzieci ze wszystkich szkół w gminie Drwinia zbadali dentyści

Od wczesnych godzin porannych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Mikluszowicach trwała akcja pn. „Chroń Dziecięce Uśmiechy” organizowana przez Polski Czerwony Krzyż wspólnie z firmą Wrigley Poland, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej i Grupą LUX MED. Akcją objęte były wszystkie dzieci z terenu gminy Drwinia uczące się w szkołach podstawowych. Stomatolodzy przeprowadzili przegląd u blisko 400 młodych pacjentów, niestety nie wszystkie dzieci mogły poddać się przeglądowi z powodu braku zgody rodziców lub opiekunów.(?)

Głównym celem programu, który realizowany jest na terenie Małopolski jest budowanie wśród uczniów szkół podstawowych świadomości, jak ważna jest pielęgnacja zębów oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej.

Dbałość o higienę jamy ustnej oraz wpojenie dobrych nawyków już od najmłodszych lat ma bardzo duże znaczenie dla dzieci. Częstokroć, zabiegani rodzice, mają zbyt mało czasu na systematyczne wizyty z dzieckiem u dentysty, a efekty tego bywają czasem nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest wiedza o profilaktyce i pielęgnacji jamy ustnej – mówi Łukasz Dereń.

Dzieci biorące udział w przeglądzie otrzymały od organizatorów bardzo przydatne upominki, które będą zachęcać i przypominać o „zębowych problemach” i haśle akcji „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.

Pierwotnie akcja nie była planowana przez organizatorów na terenie gminy Drwinia, lecz na prośbę przedstawicieli lokalnych władz udało się zmienić harmonogram badań, dzięki czemu skorzystały na tym dzieci.


Relacja z dożynek

W dniu 30. sierpnia podczas Gminnych Dożynek w Mikluszowicach Klub Honorowych Dawców Krwi PCK z Drwini zorganizował już VII w tym roku otwartą akcję krwiodawstwa, która odbywała się w specjalistycznym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Krakowa.

Od godz. 11.00 ustawiła się kolejka chętnych do podzielenia się darem życia z innymi potrzebującymi krwi. Była to również okazja, aby oddać krew do badań pod kątem dawców szpiku. Do akcji przystąpiło 31 osób. Ostatecznie po badaniach krew oddało 25 osób, pozyskując tym samym 11 100 ml krwi pełnej dla najbardziej potrzebujących, natomiast deklarację dawcy szpiku złożyła tylko jedna osoba.

Akcję zorganizowali i przeprowadzili: prezes klubu Stefan Styczeń, Małgorzata Pająk, Barbara Makuch, Maria Klasa, Józefa Kular, Ireneusz Zacharski, Stanisław Data oraz Leszek Machaj.

 

Zarząd Gminnego Klubu HDK w Drwini serdecznie dziękuje wszystkim krwiodawcom oraz organizatorom akcji i zaprasza na kolejną akcję, która odbędzie się w dniu 11 października w Strzelcach Wielkich oraz w dniu 14 listopada w Ośrodku Zdrowia w Dziewinie.


  • Kategorie

  • Copyright © 1996-2010 Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Drwini. All rights reserved.
    iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress